Tworzywa sztuczne to genialny wynalazek – lekkie, wytrzymałe, tanie w produkcji i plastyczne. Nic dziwnego, że mają tak szerokie zastosowanie w różnych gałęziach gospodarki, ale… to tylko jedna strona medalu, są bowiem także źródłem zanieczyszczenia środowiska, gdyż nie ulegają łatwo biodegradacji. W dodatku produkty syntetyczne traktujemy często jako jednorazowego użytku. Tak być jednak nie musi. Odpad plastikowy może być poddany recyklingowi i ponownie wykorzystany, aby znów stać się surowcem. Dlatego przy budowie czy remoncie domu warto wybierać ekologiczne rozwiązania. Dziś przedstawimy zalety okien z recyklatu.
Tworzywa sztuczne są wytwarzane z materiałów organicznych i nieodnawialnych surowców naturalnych, np. gazu ziemnego, ropy czy węgla. Źródła tych zasobów są jednak wyczerpywalne. Co więcej, odpady plastikowe mogą stanowić zagrożenie dla środowiska, gdyż czas ich rozkładu w warunkach naturalnych może wynosi nawet kilkaset lat. W dodatku, ich produkcja wpływa na powstawanie milionów ton gazów cieplarnianych. Na szczęście plastik można kilkukrotnie przetworzyć w procesie recyklingu z korzyścią dla Matki Ziemi. Oprócz przesłanek ekologicznych, aby robić to na dużą skalę, są także ekonomiczne. Koszt surowca wtórnego jest zazwyczaj o około 25% niższy w porównaniu do materiału pierwotnego, choć cenę mogą podwyższyć niektóre technologie jego obróbki. W tym procesie kluczowa jest jednak selektywna zbiórka odpadów, aby można było je efektywnie wykorzystywać. Szczególne znaczenie ma to dla budownictwa. Dziś wiele produktów do budowy domu powstaje z recyklatów, np. okna PVC. Ten trend na pewno będzie się nasilał i bardzo dobrze!
Powtórne wykorzystanie surowca ekologiczną koniecznością
Okna z PVC to jeden z najpopularniejszych typów stolarki. Dlaczego? Po pierwsze – ich cena jest bardzo atrakcyjna Po drugie – są energooszczędne, gdyż charakteryzują się dobrą izolacyjność cieplną i akustyczną. A po trzecie – nie wymagają konserwacji, a więc są właściwie bezobsługowe. Mogą być także wykonane w sposób przyjazny dla środowiska, jeśli do ich produkcji zostanie użyte tworzywo pochodzące z recyklingu. Co ważne, okna powstające z materiałów wtórnych charakteryzują się porównywalnymi parametrami i ceną, co modele z pierwotnych. Spełniają one najwyższe normy jakościowe, a więc warto zainwestować w takie ekologiczne rozwiązania z myślą o przyszłych pokoleniach, czynnie przeciwdziałając zmianom klimatu. Chcemy przecież, aby nasze dzieci i wnuki oddychały czystym powietrzem. – Nie każdy ma świadomość, że ze starych okien, które wymieniamy, można wyprodukować nowe, emitując przy tym o wiele mniej dwutlenku węgla do atmosfery. A PVC można poddawać recyklingowi nawet 7-krotnie bez obawy o utratę jego jakości. Granulat, z którego powstaje materiał wtórny, może różnić się jednak delikatnie kolorem, dlatego używa się go do produkcji rdzenia okna, a jego powierzchnię zewnętrzną pokrywa surowcem pierwotnym. Co więcej, taki rdzeń ma większą sztywność, a więc profil okienny jest mniej podatny na odkształcenia – tłumaczy Paweł Wróblewski, dyrektor zarządzający w Związku POiD, prowadzącym kampanię społeczną „DOBRY MONTAŻ – BUDUJESZ DLA POKOLEŃ”. W ten sposób zmniejsza się także ilość utylizowanych odpadów. Opłaca się zatem zawierzyć zasadzie: wszystko jest surowcem i wymagać jej stosowania od siebie, a także od firm, które zaopatrzają nas w różnego typu produkty.
Recyklat podstawowym surowcem
W 2020 roku około 353 000 ton PVC pochodząca ze starych okien została poddana recyklingowi w całej Europie i wykorzystana ponownie do produkcji nowych profili okiennych przy wsparciu technologii koekstruzji. – Materiał z recyklingu pozwala nam oszczędzać cenne surowce, zmniejsza zużycie energii do produkcji surowców i profili, a tym samym ogranicza emisję gazów cieplarnianych i innych zanieczyszczeń. Każda tona recyklatu PVC pozwala zaoszczędzić około 2 ton CO2 w porównaniu z materiałem pierwotnym. Wymiana okien to łatwa i opłacalna inwestycja w zakresie efektywności energetycznej, dlatego EPPA i jej członkowie angażują się w europejską „falę renowacji”, której celem jest poprawa jakości i wskaźnika modernizacji europejskich zasobów budowlanych w celu zwiększenia ich efektywności energetycznej – mówi Karol Pięta, Project Manager Europejskiego Stowarzyszenia Branżowego Producentów Systemów Profili Okiennych EPPA, które jest patronem merytorycznym kampanii „DOBRY MONTAŻ – BUDUJESZ DLA POKOLEŃ”.
Budownictwo w UE wykorzystuje ok. 46% tworzyw wtórnych dostępnych na rynku. Tu potrzebne są bowiem wyspecjalizowane wyroby o dużej trwałości, a więc wkład w ochronę zasobów jest w tym wypadku znaczący. W ten sposób jest realizowana idea gospodarki obiegu zamkniętego (GOZ). Warto jednak podkreślić, że lepsze systemy zbiórki i innowacje w sortowaniu oraz technologiach przetwarzania pozwalają zwiększyć wydajność recyklingu, aby jak najmniej odpadów trafiało na wysypiska.
Dzięki recyklingowi stare okna PVC stają się wartościowym surowcem, co przyczynia się nie tylko do zmniejszenia zużycia energii i kosztów ogrzewania, lecz także redukcji CO2 podczas ich produkcji. To przejaw inteligentnego wykorzystania zasobów i unikania niepotrzebnego marnotrawstwa. Ochrona środowiska i oszczędność energii powinny być zatem kluczowymi i kryteriami przy wyborze stolarki okiennej i innym produktów budowlanych. Budując ekologicznie, dbamy bowiem o przyszłe pokolenia.
***
Produkty rekomendowane w kampanii Związku POiD, „DOBRY MONTAŻ – BUDUJESZ DLA POKOLEŃ”:
Innowacyjna ciepła belka podwalinowa ECO-TERM firmy Metal-Plast:
ECO-TERM to innowacyjna ciepła belka podwalinowa służąca do montażu okien i drzwi. Umieszcza się ją pomiędzy wylewką lub murem, a montowanym elementem stolarki otworowej, ponieważ to tutaj powstaje najwięcej mostków termicznych. ECO-TERM posiada znakomite parametry izolacyjne U< 0,5 W/(m2K), a jego zastosowanie w praktyce przekłada się na oszczędności w ogrzewaniu budynku.
***
Partnerzy kampanii „DOBRY MONTAŻ– BUDUJESZ DLA POKOLEŃ”: Anwis, BFT, Deceuninck, FAKRO, Hörmann, Klimas Wkręt-met, Krispol, Metal-Plast, Pol-Skone, PORTA, Profix, Selena, Soudal, WIŚNIOWSKI. Patroni honorowi: Ministerstwo Klimatu i Środowiska, Ministerstwo Rozwoju i Technologii, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Patroni merytoryczni: Instytut Techniki Budowlanej, EPPA (European Trade Association of PVC Window System Suppliers), Fundacja na Rzecz Efektywnego Wykorzystania Energii, Narodowa Agencja Poszanowania Energii, Polskie Stowarzyszenie Dekarzy. Patroni medialni: Budnet.pl, Budownictwo.co, „Buduj Energooszczędnie”, „Budujemy Dom”, „Dom Idealny”, „Dom szyty na miarę”, Drzwi21.pl, Ekobudowanie, „Ekspert Budowlany”, Kupdom.com.pl, „Kwartalnik OKNO”, „Ładny Dom”, Ładnydom.pl, „Manager Report”, „Monter Stolarki”, „Murator”, „Najciekawsze Projekty”, Obud.pl, Oknonet.pl, Pasywny-budynek.pl, „RBT Magazyn”, Receptynadom.pl, Stolarkabudowlana.eu, „Świat Szkła”, „Teraz Środowisko”.
Strona internetowa kampanii: dobrymontaz.com
Fanpage kampanii na Facebook’u: www.facebook.com/dobrymontaz/
Link do strony artykułu: https://adserver.wirtualnemedia.pl/centrum-prasowe/artykul/okna-z-recyklingu-dlaczego-warto-na-nie-postawic